Фото, видео, информация, интересные факты о молнии, грозе, громе.
Тема понравилась

Бесплатно разместить рекламу в таких темах:

IT
Link copied to your clipboard
Pinned Items
Recent Activities
 • Yıldırım Dehşeti..! THE TERROR OF LIGHTNING ..!
  Yıldırım Nedir ? bulut ile yeryüzü arasındaki elektrik boşalmaları olarak tanımlanır. Yıldırım, zigzaklı bir yol takip ederek kollar halinde aşağı doğru iner. Genellikle şiddetli bir yağmurla birlikte görülür.Not : Dünyanın şimşek başkenti...
  Yıldırım Nedir ? bulut ile yeryüzü arasındaki elektrik boşalmaları olarak tanımlanır. Yıldırım, zigzaklı bir yol takip ederek kollar halinde aşağı doğru iner. Genellikle şiddetli bir yağmurla birlikte görülür.Not : Dünyanın şimşek başkenti Florida olarak bilinmektedir. Abd'de her yıl 800'ü aşkın insan yıldırım çarpması sonucu hayatını kaybetmektedir.

  Ülkemizde de yılda tahminen 100'ü aşkın kişi yıldırım çarpmaları sonucu ölmektedir. özellikle karadeniz bölgesi şimşekleri, yıldırımları ve gökgürültüleri ile ünlüdür. çok yeşil alana sahip olması ve bol yağmur alan bölge olması, karadeniz'i ülkemizin yıldırım ve şimşek bölgelerinden biri haline getirmiştir. bunu Akdeniz ve güneydoğu anadolu bölgeleri izlemektedir.Açık Alanda Yıldırıma Karşı Alınabilecek Önlemler
  1. Sağlam, dayanıklı tavana sahip binalar ile kesinlikle sert metal tavana sahip araçlar içerisine sığınılması gerekmektedir. küçük yapılardan, çadırlardan, üzeri tenteli araçlardan, üstü açık araçlardan ve ayrı kümelenmiş, küçük gruplar halindeki koruluk ve çalılıklardan uzak durunuz.
  2. Eğer yerleşim yeri veya binadan uzak iseniz, çömeliniz. çömelmek için mutlaka çukur olan yerleri seçiniz, mümkünse Ayak parmaklarınızın ucuyla yere basınız, başınızı bacaklarınıza doğru eğerek, kulaklarınızı tıkayınız. yere yüzü koyun yatmayınız. başınız ve vücudunuzdaki tüm metal objeleri kendinizden uzaklaştırınız.
  3. Saçlarınızda bir dikleşme veya etrafınızda bulunan kaya ve çit gibi nesnelerde vızıltı gibi sesler gelmeye başlarsa hemen yerinizi değiştiriniz ve başka uygun bir yerde yeniden pozisyon alınız.4. Bu sürede uçurtma ile uzaktan kumandalı model uçak türü şeyler uçurmayınız.
  5. Açık alanlarda golf sopası, şemsiye veya balık oltası türü uzun ve metal objelere dokunmayınız.
  6. Metal yapılar, çitler ve metal objelere yakın durmayınız ve dokunmayınız.
  7. Üstü açık Araba sürmeyiniz, ata ve bisiklete binmeyiniz.
  8. Eğer araba kullanıyor iseniz hızınızı azaltınız. arabanızı yüksek ağaçlar ile güç kaynaklarından uzak tutunuz. tehlike süresince tavanı metal ve sağlam olan bir araba ve karavan içinde kalınız ama araç içerisinde metal parçalara dokunmayınız.
  9. Su içindeyseniz hemen sudan çıkıp kendinize uygun bir sığınak bulunuz.
  10. Eğer botta iseniz hemen kıyıya ulaşınız.
  11. Üzerinde olduğunuz botun yeterince sağlam « topraklanmış »olduğundan emin olunuz.
  12. Ağaçlar, bayrak, telefon ve posta direkleri gibi uzun objelerden güvenli bir uzaklıkta durunuz.
  13. Çamaşır iplerinden, metal borulardan, raylardan ve bunlara benzer hayli uzak mesafeden yıldırımı size taşıyabilecek metalik devrelerden uzak durunuz.
  14. Ormanda iseniz, gelişmiş küçük ağaçlar altında alçak bir alanda barınak bulmaya çalışınız. barınak ararken de sağanak yağışların sebep oldukları seylap için uyanık olunuz.
  15. Bir tepe üstünde, herhangi bir açık alanda veya plajda durmayınız.
  16. Bir grupla dışarıda iseniz, insanları birbirinden oldukça uzak tutacak şekilde dağılınız...Kapalı alanlarda Yıldırıma Karşı Alınabilecek Önlemler
  1. Gerekli olmadıkça kesinlikle dışarı çıkmayınız.
  2. Kapılardan, pencerelerden, şöminelerden, radyatörlerden, sobalar, lavabolar ve metal borular gibi elektrik iletebilecek herşeyden uzak durunuz.
  3. Kapalı yere (ev, oda, bina, vs.) dışardan gelen Elektrik, Anten, Radyo ve tv vericisi bağlantılarını kesiniz. bilgisayar modemi ile güç kaynaklarını kapatınız. bu tür aletlerden uzak durunuz.
  4. Telefon kullanmaktan uzak durunuz. eğer acil olarak telefon görüşmesi yapılması gerekiyorsa görüşmenin kısa tutulması gerekmektedir.
  5. Banyo, duş almayınız.Elektronik aletlerin çalışmasına yardımcı olmak amacıyla kurulmuş Anten sistemlerinin bulunduğu yerlerde
  1. Anten ve Elektronik aletlerin elektrik bağlantılarının Sağlıklı olarak topraklanmasının yapılması gerekmektedir.
  2. Bu tür alanlarda çalışanların gerekmediği durumlarda açık alana çıkmamaları gerekir.
  3. Eğer açık alana çıkmaları zorunlu ise topraklama hatlarından, metal uzantılardan, antenden veya yıldırımı çekebilecek sivri metal objelerden uzak durulmalıdır.
  4. Mümkünse tehlikeli hava geçene kadar sistemin elektrik devresi kapatılmalıdır.Yıldırıma Karşı En Güvenli Bölgeler
  a. camları açık veya tam kapalı metal araçlar.
  b. sağlam ve kalıcı binalar.Yıldırıma Karşı Güvensiz Bölgeler
  a. kulübe & yağmur sığınakları gibi küçük yapılar.
  b. çitler, geçitler, aygıtlar, elektriksel aletler, kablolar ve elektrik direkleri gibi metal nesnelerin yakınları.
  c.aynı zamanda ağaçlardan – sudan - açık alanlardan - telefon veya kulaklık (sert kablolu) kullanımından kaçının.
  yıldırım düşmelerine karşı nasıl güvenlik sağlanacağı kişisel bir karardır. şimşeğin ya da gökgürültüsünün ilk işaretlerinde sığınak arayın, iyi sığınaklar büyük binalar ve tamamı kapalı metal araçlardır. sığınakta son gözlemlediğiniz gök gürültüsü, şimşek ya da yıldırımdan sonra 30 Dakika boyunca kalınması öneriliyor.
  eğer onu duyabılıyorsan uzaklaş, eğer onu görebılıyorsan kaç.
  ДАЛЕЕ...
  1
  0
  0
  0
  0
  0
  Запись находится на модерации
  Запись успешно опубликована. Теперь она будет видна в ленте активности.
здесь будут отображены записи
Unable to load tooltip content.